frasesdemoda.com | Update Everything

A school buys pens and pencils from a supplier. The supplier charges $0.05 for each pencil and $0.25 for each pen. The school pays $440 for the pens and pencils. If the school bought 1500 pencils, how many pens did the school buy?

  • MarkV: Hi there! The answer is 1460 pens

    The school pays $440 for the pens and pencils.
    If the school bought 1500 pencils, their total expense on pencils can be found by multiplying the amount of pencils, by the price per pencil.

    [tex]1500 pencils \times 0.05 = 75[/tex]
    Therefore, the total expense on pencils is $75. Now we can calculate that there is $440 - $75 = $365 left for buying pens.

    To finally find the amount of pens bought, we need to divide our remaining budget by the price per pen.

    [tex]365 : 0.25 = 1460[/tex]
    Hence, the school bought 1460 pens. 
  • donnelljohnson:

    Answer:

    the school bought 1300 pens

    Step-by-step explanation:

Solved: a shop buys x pencils and y pens cost 15 cents each anna 12 20 for total of $16 one pen man some the costs tk 7 certain store is selling packages 10 4 examples 3:na shopkeeper 50 ( u20b9 80 ) sells them 9) 100 ¥ 200 gain solved teacher erasers he wants to buy same school 3 2 book two products 47 % all john supply retailer imported chegg com question supplier max brand an office boxes bob needs has pack problem producer received alex mechanical pencil at it souvenir ordered branded mugs planning have sale company makes they sell $9 $7 $5 $10 are sold in 14 manager can 43 suppose small beauty eye assume that perfectly