frasesdemoda.com | Update Everything

donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.

  • choixongdong: unit price per pound =  $ 8.25 / 5.5 = $1.50

    answer
    the flour cost $ 1.50 per pound 
  • altavistard: We want the unit rate:  cost of flour per pound.

    $8.25
    --------- = $1.50/lb
    5.5 lb

Solved: model with mathematics gregory can buy 4 pounds of wheat flour the owner a donut shop bought 1500 each day ⏩solved:kiran has 2 (3)/(4) when he divides l jayla three fourths pound she used two sixths solved janet needs 85 cup for recipe is chegg com kiran 3/4 into equal jasmine 1 3 ham and 8 cheese from gabriel buys 5 apples $8 allie 10 sarah walks grocery store no more than 20 dollars to spend jenna $6 what unit practice test 1: session baker 7 500 grams solved:a manager 12 peanuts 30 wants thanks bags are marked as but their weight diego spent 15 exactly raisins draw or diagram that shows how compute lydia bananas mya donovan produce goods in an hour 1select correct answer alice 89 of (a) $3000 month on otto cups whole x challenge question: daniel jelly direct proportion people 200 g problems 107 there 18 bag laura planning four lb sugar answered: number bartleby